CAM YAPILAR

Modernizmle beraber hatta daha önceleri Bauhaus Ekolüyle öğrendiğimiz bir kullanım çeşididir.Yapının şeffaflığının artması, modern yönlerinin ağır basması ve sürdürülebilirlik açısından daha çekici olması nedeni ile cam strüktürler kullanılabilmektedir.Yapının karakterine olan etkisini inceleyecek olursak; bulunduğu yere uyum sağlayabilen, çevre dostu, sürdürülebilir bir yapı malzemesidir.Mekanın içerisini göstermek, yapının gizemini ve merak edilebilir yanlarını öldürse de kimilerine göre içeriden dışarının nasıl gözüktüğü üzerine merak uyandırıyor. Bunu iddia etmelerindeki sebep ise insanların o mekanın içerisinde nasıl bir yaşam olabileceğini merak etmeleridir.


SAMAN YAPILAR

Sürdürülebilirlik bakımından en iyi yapı malzemelerinden biridir aslında. Aslında diyorum çünkü, insanların bir çoğu samanı yapı malzemesi olarak görmek konusunda büyük çekinceler yaşamaktadır.Saman yanar!Saman farelere vazgeçilmez bir konut imkanı sunar!Saman kışın soğuk, yazın sıcak olur !Depreme dayanıksızdır, en ufak bir sarsıntı da başımıza yıkılır!İşte bu gibi şehir efsaneleri ve yanlış bilgi ve bilgilendirmelerin sonucu olarak saman evleri çevremizde pek göremiyoruz. Kolay ve ucuz bir maliyet ile saman yapıların oluşturulması son derece basit. Fakat günümüzde görülmesi ya da tercih edilmesi pek mümkün değil.


AHŞAP YAPILAR

Bir yapı malzemesi olarak ağaç kullanmak, sanıldığının aksine çevreyi ve ağaçları katletmek değildir. Ahşap malzemeler insan doğasının bir ihtiyacıdır. Öte yandan bir ağacın kesilip, yapı malzemesi olarak kullanılması için örneğin İsviçre‘de belirli bir alanın ağaçlandırması yapılmak sureti ile kullanılmaktadır.Ahşap yapıların betonarme yapılara göre depreme daha dayanıklı olduğunu da bilmeyenlere söylemek lazım. Bunun sebebi elastisite ve esneme modülleri bakımından ahşap daha kıymetlidir. Bir yapı ahşap strüktürle genelde 5 kata kadar bina yapılabilir. Fakat araştırmalar gösteriyor ki; gökdelen bile yapmak günümüzde mümkün.


TAŞ YAPILAR

Bir yapı malzemesi olarak ağaç kullanmak, sanıldığının aksine çevreyi ve ağaçları katletmek değildir. Ahşap malzemeler insan doğasının bir ihtiyacıdır. Öte yandan bir ağacın kesilip, yapı malzemesi olarak kullanılması için örneğin İsviçre‘de belirli bir alanın ağaçlandırması yapılmak sureti ile kullanılmaktadır.Ahşap yapıların betonarme yapılara göre depreme daha dayanıklı olduğunu da bilmeyenlere söylemek lazım. Bunun sebebi elastisite ve esneme modülleri bakımından ahşap daha kıymetlidir. Bir yapı ahşap strüktürle genelde 5 kata kadar bina yapılabilir. 


ÇELİK YAPILAR

Deprem mimarlığı için vazgeçilmez bir yapı malzemesidir çelik.Kullanılış bakımından ustalık gerektiren bir işçilik gerektirse de yapıldıktan sonra gerek sürdürülebilirlik gerekse sağlam bir yapı sistemi için oldukça başarılı bir malzemedir.Mühendislik bilgisi gerektirmektedir. Modüllerin esnek kullanılmaya olanak sağlaması, ihtiyaca göre ilerleyen dönemlerde yapının genişletilebilmesi çelikle daha da mümkündür.Çelik yapılar yangına karşı dayanımı olmayan bir malzemedir. Ancak buna karşın yangın sırasında size yapıdan kaçmanıza yetecek kadar bir vakit tanır. Sonra ise bir anda yerle bir olur.